Warsztaty pieczenia chleba w „Odnowie”

WARSZTATY PIECZENIA CHLEBA (link otworzy duże zdjęcie)

 We wtorek 14 marca w ŚDS „Odnowa” już od rana dało się odczuć niecodzienną atmosferę. W jadalni panował gwar. Uczestnicy przestawiali stoły, szykowali miski i foremki. Z niecierpliwością wyczekiwali, jakby ktoś wyjątkowy miał się za chwilę pojawić. I tak też się stało. Około godziny 9.00, w progi domu zawitał Wicestarosta Koszaliński Pan Dariusz Kalinowski oraz Radny Rady Powiatu Pan Tadeusz Banaśkiewicz. Panowie przywieźli ze sobą cały arsenał produktów, foremek i innych narzędzi potrzebne przy produkcji chleba. Wszystko, co niezbędne, by w ten jeden dzień zamienić „Odnowę” w pachnącą ciepłym chlebem piekarnię.
Taki właśnie był cel spotkania – integracyjne warsztaty pieczenia chleba. Pan Tadeusz, który z racji zawodu, ale przede wszystkim pasji jest piekarzem przygotował ciasto na chleb, tłumacząc jakich należy dodać produktów. Uczestnicy wspólnie z Panem Dariuszem wygniatali je w rękach dodając ziarna słonecznika, siemienia lnianego, czarnuszki czy też otrąb. Gdy ciasto było już dobrze wyrobione, najbardziej zaangażowani w pracę uczestnicy umieścili je we wcześniej naoliwionych foremkach i wstawili do nagrzanego piekarnika. Warsztaty były tak zorganizowane, że każdy miał jakieś specjalne i wyjątkowe zadanie, gdyż pracy było co niemiara. Trzeba było wyrobić ciasto, naoliwić foremki, wypełnić foremki ciastem, przyozdobić ciasto ziarnami zbóż i oczywiście najważniejsze zadanie czyli pilnowanie piekarnika, aby w odpowiednim czasie wyjąć chlebki.
Zapach świeżo pieczonego chleba unosił się w całym domu, a uczestnicy wyjmując je z piekarnika omal nie pękali z dumy widząc przyrumienione chlebki wyrobione własnymi rękoma. I tak jak przystało, po ciężkiej pracy, przyszedł czas na upragnioną degustację. A degustować naprawdę było co, gdyż do pysznych chlebków własnoręcznie wypieczonych, pracownia gospodarstwa domowego przygotowała swojski żurek z białą kiełbasą i jajkiem. I tak zmęczeni pracą, a zarazem dumni z nowo nabytych umiejętności zasiedliśmy do wspólnego stołu.
Te nietypowe warsztaty były wyjątkową lekcją dla uczestników „Odnowy”. Od podstaw poznali proces powstawania chleba, jake również po raz pierwszy w życiu mogli sami ten chleb upiec, spróbować i poczęstować nim przyjaciół.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Dariuszowi Kalinowskiemu i Panu Tadeuszowi Banaśkiewiczowi za tak cenną lekcję, za poświęcony czas i wspólne warsztaty. To były niezapomniane chwile. Dziękujemy.

 

Zespół wspierająco – aktywizujący
wraz uczestnikami i kierownikiem
ŚDS „Odnowa”


Opublikowano: 15 marca 2017 14:32

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 467

Urząd Miejski w Bobolicach

Realizacja: IDcom.pl

godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "'www.bobolice.pl dostępna dla każdego' - dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykonanie nowej szaty graficznej strony internetowej Gminy Bobolice" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.