Historię tworzą ludzie

 (link otworzy duże zdjęcie)
7 marca 2017 r. w Gimnazjum im. Agaty Mróz - Olszewskiej w Bobolicach przeprowadzono wykład edukacyjno - historyczny poświęcony formacji Cichociemnych.
Kim byli? Jakie były ich zadania? Jak wyglądały szkolenia Cichociemnych? Dlaczego żołnierzy uczono kradzieży, napadów na banki, czy fałszowania dokumentów? Na te i na inne pytania nasi uczniowie mogli uzyskać odpowiedź podczas spotkania, które było przeprowadzone przez Panią Zofię Fenrych z Instytutu Pamięci Narodowej ze Szczecina, której bardzo dziękujemy za ciekawy wykład.
Cichociemni, czyli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych - dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich- wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie od końca 1943 r. z bazy we Włoszech.
Ostatecznie, ze względu na charakter prowadzonych działań, przyjęła się dla nich nazwa Cichociemni. Wszyscy byli ochotnikami i było ich zaledwie 316. Stanowili jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy II wojny światowej i jeden z symboli Polski Walczącej, a ich dzieje zapisane zostały złotymi głoskami na kartach historii Polski.

Mariana Susiak
nauczyciel historii
w Gimnazjum im.Agaty Mróz – Olszewskiej w Bobolicach

Opublikowano: 20 marca 2017 09:24

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 269

Urząd Miejski w Bobolicach

Realizacja: IDcom.pl

godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "'www.bobolice.pl dostępna dla każdego' - dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykonanie nowej szaty graficznej strony internetowej Gminy Bobolice" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.