Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 16 – 22.09. 2017 teren Gmina Bobolice

 (link otworzy duże zdjęcie)

Gmina Bobolice po raz pierwszy na taką skalę przyłączyła się do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który obchodzony jest na całym świecie w dniach od 16 - 22.09.2017 r. W tym roku wspierają nas instytucje, organizacje pozarządowe oraz placówki oświatowe.

W ramach EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU - ogólnoeuropejskiej kampanii promującej zrównoważoną mobilność, władze lokalne pokazują stojące przed nimi wyzwania i zachęcają mieszkańców do wsparcia zrównoważonych strategii transportu.

Organizowane są kampanie społeczne wokół wybranych tematów, a także wprowadzane są rozmaite rozwiązania wzmacniające w sposób długofalowy zrównoważony transport w miastach i gminach.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU jest dobrą okazją do spotkań i dyskusji w gronie lokalnych interesariuszy na tematy związane z mobilnością, jakością powietrza, ograniczaniem ruchu samochodowego i emisji spalin, a także do testowania nowych technologii i metod planowania.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU skłania do refleksji nad rzeczywistą funkcją ulic i rozmowy o konkretnych rozwiązaniach problemów, takich jak zanieczyszczenie powietrza, nadmierny poziom hałasu, zatłoczenie, wypadki drogowe i zdrowotne.


Działania Gminy oraz instytucji, placówek i organizacji w ramach ETZT

1. Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizuje "pogadanki" edukacyjne dla dzieci
w wiejskich świetlicach na terenie Gminy Bobolice.

2. Szkoła Podstawowa w Kurowie organizuje integracyjny, międzyszkolny Zjazd Rowerowy  (Kurowo, Drzewiany) na Placu Koła Łowieckiego "Wataha" pod Cybulinem - w sobotę 16 września br. w ramach ETZT w Szkole Podstawowej w Drzewianach zaplanowano: przejazd ścieżką rowerową na trasie Drzewiany - miejsce postojowe "Wataha" koło Cybulina; spotkanie z leśniczym, integracyjne zawody sportowe z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Kurowie, konkurs przyrodniczo-historyczny, ognisko z kiełbaskami.
Celem wyjazdu jest popularyzacja wycieczek rowerowych wśród dzieci i młodzieży, jako formy czynnego wypoczynku i aktywnego obcowania z przyrodą, z dala od nudy i komputera, w gronie rówieśników o podobnych zamiłowaniach.

3. W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłaninie odbywać się będzie cykl spotkań edukacyjnych pn. "Lekcje z rowerem".

4. W dniu 16 września odbędzie się otwarcie skateparku, dofinansowanego w ramach środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz w ramach realizacji projektu "Wskocz na deskę!" dofinansowanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu SPOŁECZNIK realizowane z inicjatywy grupy nieformalnej oraz Miejsko-Gminnego Ludowego Klubu Sportowego "Mechanik" Bobolice.  W ramach otwarcia zaplanowano szereg atrakcji, w tym m.in. skate show z udziałem Mistrzów Polski w skateboardingu, konkursy, konkurencje sportowe. Nie zabraknie oprawy muzycznej oraz zdrowego poczęstunku.

5. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, OTKKF "Bicykl"
w Bobolicach organizuje 22 września br. Europejski Dzień bez Samochodu "Miting Rowerowy".
Planowany jest przejazd ulicami: Jedności Narodowej, Zieloną, Parkową, Pocztową, Pionierów, Wojska Polskiego, Plac Zwycięstwa - Rynek, Seligera, Reymonta, Warszawską, Fabryczną, torowiskiem do Spacerowej i dalej na plac rekreacyjny przy ul. Dworcowej gdzie odbędą się zawody rekreacyjno-sportowe: "Rowerowy tor przeszkód", "Wyścig żółwi", "Rzut Ringo do celu", "Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego rowerzystów". Dla wszystkich uczestników przewidziany jest ciepły posiłek i napoje. Impreza realizowana jest ze środków Gminy Bobolice w ramach projektu "Rozwój turystyki rowerowej i pieszej (Nordic Walking) oraz promocja aktywnego wypoczynku".

W tym samym dniu otwarty zostanie również kolejny odcinek ścieżki edukacyjnej przyrodniczo-rekreacyjnej w Gminie Bobolice. Przewidziano przemarsz, bieg lub przejazd rowerem na miejsce otwarcia ścieżki. W wydarzeniu wezmą udział uczniowie klas V i VI szkół podstawowych z terenu Gm. Bobolice oraz Gm. Polanów i Gm. Manowo. Będzie to ok. 200 osób, 40 z nich wezmą udział w sztafecie 4x100 m.

6. 22 września br. w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w miejscowości Chociwle (ścieżka pieszo-rowerowa prowadząca od ul. Spacerowej w Bobolicach) nastąpi otwarcie kolejnego odcinka ścieżki w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego pn. "Ekologiczna ścieżka przyrodniczo-rekreacyjna w Gminie Bobolice". Projekt ten współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Jest to kontynuacja budowy ścieżki przyrodniczo-wypoczynkowej prowadzącej od ul. Spacerowej w Bobolicach do Chociwli Kolonii (krzyż). Osoby aktywnie spędzające czas będą mogły korzystać z pętli rowerowo-spacerowej o długości ok. 8 km. Na ścieżce powstanie oświetlony punkt edukacyjny wyposażony w dwie interaktywne tablice ekologiczne, ławkę i stojak na rowery. Na całej długości ścieżki w miejscach zaproponowanych przez mieszkańców zamontowanych zostanie 6 lamp solarnych oraz łącznie powstaną 3 miejsca postojowe.

Opublikowano: 15 września 2017 09:25

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 213

Urząd Miejski w Bobolicach

Realizacja: IDcom.pl

godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "'www.bobolice.pl dostępna dla każdego' - dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykonanie nowej szaty graficznej strony internetowej Gminy Bobolice" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.