„My, Europejczycy, po co nam granice…”

Realizacja projektu Przyjaźń bez granic. Projekt jest współfinansowany przez Stowarzyszenie Gmin Pols (link otworzy duże zdjęcie)

    W dniach od 25 lipca do 3 sierpnia br. na terenie naszej Gminy a dokładnie w Ośrodku Wypoczynkowym „Eden” wypoczywały dzieci i młodzież polsko – niemiecka z miast partnerskich Bobolice i Demmina.  Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji projektu „Przyjaźń bez granic”. Polsko - niemieckie spotkanie młodzieży z partnerskich jest coroczną forma współpracy naszych miast. Celem spotkania jest stworzenie możliwości do wzajemnego poznania się młodych ludzi z obu krajów. Jeszcze nie tak dawno dzieliła nas: kultura, obyczaje, mentalność i … lek przed odmiennością - bo przecież nie znając siebie, tworzymy we własnej wyobraźni stereotypowy obraz sąsiedniego kraju i jego mieszkańców. Poprzez realizację tego projektu mieliśmy możliwość na przełamania wszystkich tych barier.  Stworzyliśmy możliwości poznania naszego sąsiada w formie wyśmienitej zabawy.     Podczas tego dziesięciodniowego pobytu młodzi ludzie mieli okazję skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji, nie tylko tych, które miał do zaoferowania Ośrodek Wypoczynkowy „Eden” i Rajska Plaża w Poroście. Młodzi ludzie brali również udział w licznych konkursach, dyscyplinach i wycieczkach, które przygotowali organizatorzy. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko piękno naszej Gminy, miejsca, które warto u nas odwiedzić. Grupa udała się również na zorganizowaną wycieczkę do Trójmiasta, podczas, którego mogła podziwiać Słowiński Park Narodowy, Skansen Muzeum Wsi Słowiańskiej, nie lada atrakcją okazał się przejazd maleksem i spacer po „ruchomych wydmach. Zwiedziliśmy Stare Miasto w Gdańsku, molo w Sopocie oraz Oliwskie ZOO w Gdańsku. Swoje marzenie spełniliśmy poprzez zwiedzenie Stadionu Energa Gdańsk. WOW. Bawiliśmy się również w Szczecinku podczas Rejsu statkiem na Mysią Wyspę oraz na basenie również w Szczecinku. Pomimo chmur i brzydkiej pogody udaliśmy się do Mielna gdzie czekało na nas słońce. Cały ten dzień zakończył się w Koszalinie zakupami i super zabawą na kręglach. Każdy dzień przynosił nowe niespodzianki, wyzwania. Podczas pobytu zorganizowano wiele atrakcji w samym ośrodku: super dyskoteki, których uczestnicy nie zapomną, chrzest morski dla nowych uczestników kolonii, ognisko integracyjne, śluby przyjaźni a także Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej, który odbył się w pięknym obiekcie Centrum Edukacji Sportu i Rekreacji w Bobolicach. I tu niestety nasza reprezentacja Polski poległa przegrywając z miastem partenrskim (wyniku lepiej nie podajmy). Przez cały pobyt uczestnicy spotkania uczyli się piosenki pt. „My, Europejczycy”. Na pożegnalnym spotkaniu, które odbyło się w dniu 2 sierpnia młodzi ludzie zaśpiewali głośno i wyraźnie piosenkę w obu językach. Były podziękowania, życzenia, wspomnienia i podsumowanie całego pobytu, który tak szybko minął. 

Mamy nadzieję, że były to dla uczestników i dla opiekunów niezapomniane chwile, które zostaną w pamięci na długo. Młodzież wymieniła się numerami kontaktowymi oraz adresami emeil. Mamy nadzieję, że ta przyjaźń okaże się bez granic.

Renata Jarzyńska

Projekt jest współfinansowany przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Opublikowano: 04 sierpnia 2016 14:27

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 572

Urząd Miejski w Bobolicach

Realizacja: IDcom.pl

godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "'www.bobolice.pl dostępna dla każdego' - dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykonanie nowej szaty graficznej strony internetowej Gminy Bobolice" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.