Zakaz spalania śmieci w piecach domowych!

 (link otworzy duże zdjęcie)

W związku z okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom Gminy Bobolice - szczególnie osobom zamieszkującym na osiedlach domków jednorodzinnych -
o obowiązującym ustawowym 
BEZWZGLĘDNYM ZAKAZIE SPALANIA ODPADÓW w piecach domowych. Jest to związane nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale przede wszystkim z  troską o zdrowie i życie mieszkańców.

Podczas spalania z kominów wydobywają się toksyczne związki chemiczne takie jak: dioksyny, furany, chlorowodór, cyjanowodór, fenole, benzen, formaldehyd oraz metale ciężkie, które nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie. Substancje te zanieczyszczają środowisko i są przyczyną występowania chorób nowotworowych, alergii, chorób krążenia, obniżają też naszą odporność.

NIELEGALNE PALENIE = PŁACENIE

 

Konsekwencje nielegalnego wypalania śmieci:

  • mandat w wysokości 500 zł;

  • grzywna w wysokości nawet do 5.000 zł lub kara aresztu;

  • wszczęcie postępowania w trybie ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia;

  • wystąpienie przez sąsiadów z powództwem o niezwłoczne zaprzestanie uciążliwych działań np. uporczywego zadymiania;

  • zły stan przewodów kominowych – odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach jest częstą przyczyną zapalania się instalacji i pożaru domu.

     

Mając na uwadze zdrowie nas wszystkich, Straż Miejska w Bobolicach rozpocznie kontrole palenisk domowych, zwłaszcza w budynkach,  z których wydostający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Strażnicy mają prawo wejść do budynku by zweryfikować czym właściciel nieruchomości pali w piecu. Osoby, które palą w piecach odpady powinny się liczyć z surowymi sankcjami!

 

Miejmy na uwadze zdrowie swoje i innych ludzi. Dbajmy o środowisko!

Opublikowano: 10 października 2016 11:22

Kategoria: Ważne dla Boboliczan

Wyświetleń: 716

Urząd Miejski w Bobolicach

Realizacja: IDcom.pl

godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "'www.bobolice.pl dostępna dla każdego' - dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykonanie nowej szaty graficznej strony internetowej Gminy Bobolice" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.