Akcja społeczno - edukacyjna Żonkile - podziękowanie i podsumowanie.

 (link otworzy duże zdjęcie)
Już po raz szósty uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Żonkile upamiętniającej 75 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz jego Bohaterki i Bohaterów. Dzięki zaangażowaniu uczniów cała Polska znów zakwitła żonkilami!

19 kwietnia 2018 roku przypadała 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. W celu rozpowszechnienia tego symbolu oraz szerzenia wiedzy na temat samego powstania z uczniami klas szóstych zostały przeprowadzone pogadanki połączone z projekcją filmu pt.: Nie było żadnej nadziei..." oraz wykonaniem przez każdego ucznia specjalnie zaprojektowanego papierowego żonkila i przypięciu go do ubrania na znak pamięci o Powstaniu.
Celem akcji było przypomnienie młodzieży o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Historia tego heroicznego zrywu, który na świecie jest symbolem walki o godność w Polsce jest mało znana. Podejmując walkę powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach , zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybrali śmierć z bronią w ręku.

Ewelina Rygiel - Strzelczak

Opublikowano: 17 maja 2018 14:40

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 164

Urząd Miejski w Bobolicach

Realizacja: IDcom.pl

godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "'www.bobolice.pl dostępna dla każdego' - dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykonanie nowej szaty graficznej strony internetowej Gminy Bobolice" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.